Inicjatorem założenia orkiestry dętej w Siedliskach był ks. Czesław Szewczyk. Przybył do Siedlisk z misją budowy nowego kościoła. Ks. Czesław Szewczyk namówił swojego przyjaciela, dyrygenta Jana Zygmunta, by pomógł mu stworzyć orkiestrę i by fachowo ją poprowadził. Mistrz Jan nie odmówił, mimo tego, że musiał pokonywać odległość prawie 40 km z Nowego Sącza do Siedlisk.

Pierwsze spotkania kandydatów do gry odbywały się przy kościele św. Mikołaja jesienią 1983 r. W lutym 1984 r., już w salkach przy nowo wybudowanym kościele, orkiestra rozpoczęła próby. Za debiut można uznać jej występ podczas Rezurekcji Wielkanocnej w tymże roku. Owe dni Świąt Wielkanocnych w 1984 r. stały się symboliczną datą założenia orkiestry. „Oj nie łatwo było zagrać ten pierwszy raz, równocześnie maszerując (…)” – wspominają jej członkowie. Orkiestra liczyła wówczas 39 członków, z których 7 ( 4 – przyp. red. (2021)) gra w orkiestrze do dziś. W początkach istnienia orkiestry funkcję prezesa pełnił Jan Urbanek.

Jeden z pierwszych sukcesów orkiestra odniosła w czerwcu 1987 r., kiedy to wraz z 1500 muzykami zagrała Ojcu Świętemu w czasie III Pielgrzymki do Ojczyzny w Tarnowie. Grano podczas uroczystej Mszy Świętej- beatyfikacji Córki Ludu Polskiego – Karoliny Kózki (Beatyfikacja 10 czerwca 1987 r.). 

Mieczysław Podobiński po objęciu funkcji prezesa rozpoczął poszukiwanie nowych instrumentów. Wraz z innymi kolegami z orkiestry zjeździł szmat Polski, skupując instrumenty po upadłych orkiestrach zakładowych i wojskowych. Kiedy likwidowano orkiestrę przy zakładach mechanicznych w Tarnowie, największym „skarbem”, jaki tam odnaleźli – wspomina pan Podobiński, były nie tyle instrumenty, lecz stare nuty, które kupili „na kilogramy”, jako makulaturę. Orkiestra ta powstała w 1924 r., więc nuty stanowiły dorobek kilku pokoleń.  Część instrumentów „zdobyto” w latach 80. także pod Częstochową.

Po odejściu ks. Szewczyka orkiestra, podobnie jak i wiele instytucji w chwili transformacji ustrojowej, przeżywała chwile wzlotów i upadków. Był to okres w historii orkiestry, w którym przerzedziły się szeregi muzyków, a ich próby ograniczyły się do dwóch w ciągu roku: jedna w Wielką Sobotę przed rezurekcją, a druga o godz. 11 przed pasterką. Nie podzieliła jednak losu innych renomowanych orkiestr, lecz za sprawą kilku światłych mieszkańców odrodziła się jak feniks z popiołów.

W 1999 roku grupa muzyków na czele z prezesem Mieczysławem Podobińskim udała się do Nowego Sącza do dyrygenta mgr Jana Zygmunta z prośbą o wznowienie prób i kontynuowanie pracy z orkiestrą. Pozytywna odpowiedź profesora zapoczątkowała nowy okres w dziejach orkiestry. Od razu rozpoczęły się intensywne próby, nabór i nauka oraz poszerzenie repertuaru.
Dzięki ofiarności mieszkańców Siedlisk, Biesnej i Sędziszowej oraz licznych sponsorów, orkiestra mogła się rozwijać. W 2000 r. zarząd orkiestry i OSP w Siedliskach podjęły decyzję o włączeniu orkiestry pod patronat Straży Pożarnej i od tego roku orkiestra otrzymała wsparcie finansowe budżetu gminy. W ciągu zaledwie jednego roku członkowie reaktywowanej orkiestry potrafili na tyle opanować warsztat gry na instrumentach, że w listopadzie 2001 r. dali szerokiej publiczności kilka koncertów. W listopadzie 2001 r. orkiestra poszerzyła swój skład o 20 osób.” *

* Wyciąg z pracy dyplomowej Eleonory Myśliwiec „Orkiestra dęta z Siedlisk Bobowskich – zarys monograficzny”, Nowy Sącz 2006


Z okazji 25 – lecia powstania orkiestry jej założyciel otrzymał Złoty Krzyż Zasługi – odznaczenie nadawane przez Prezydenta Rzeczpospolitej, a ówczesny Prezes – Mieczysław Podobiński i dyrygent mgr Jan Zygmunt otrzymali Srebrne Krzyże Zasługi. Orkiestra natomiast otrzymała Nagrodę Ministra Kultury i Sztuki za osiągnięcia na polu muzycznym i krzewienie kultury małych ojczyzn.

Od 20 lat Orkiestra przygotowuje coroczne koncerty kolędowo-noworoczne, podczas których prezentuje między innymi muzykę i obrzędy ludowe z regionu współpracując z dziećmi i młodzieżą ze Szkoły Podstawowej im. ks. Jana Reca w Siedliskach. 

Na przestrzeni lat orkiestra występowała w wielu miejscach przy okazji różnych uroczystości państwowych, patriotycznych, religijnych i okolicznościowych. Koncertowaliśmy między innymi w Wiedniu, kilkukrotnie w Krakowie (Rynek Główny, Sanktuarium w Łagiewnikach, Tyniec), Wadowicach, Tarnowie, Nowym Sączu, w Białej koło Legnicy, Dębicy, Jaśle, Gorlicach. Jednymi z największych koncertów były występy w auli o. Augustyna Kordeckiego na Jasnej Górze, podczas których udział wzięło prawie 1000 słuchaczy. Ponadto orkiestra kilkukrotnie współpracowała z p. Urszulą Rojek – śpiewaczką operową i musicalową występującą na największych scenach Europy i Ameryki. Orkiestrze kilkukrotnie towarzyszył także jej długoletni członek, a obecnie solista Jakub Kotowicz (baryton) – absolwent Akademii Muzycznej w Katowicach na Wydziale Wokalno-Aktorskim.

W swoim dorobku Orkiestra ma również koncerty tematyczne:

  • „Z pieśnią przez dzieje Ojczyzny”
  • „Muzyka łączy pokolenia”
  • „Historia muzyką pisana”
  • „Habemus papam –J.P. II”

Z okazji 100 rocznicy odzyskania Niepodległości Orkiestra występowała podczas kilku uroczystości okolicznościowych w tym:

  • Odsłonięcie popiersia J. Piłsudskiego i Wieniawy Długoszowskiego w Bobowej przy Dworku Długoszowskich
  • w Dworku Paderewskiego w Kąśnej Dolnej podczas koncertu „Śpiewamy dla Niepodległej” organizowanego przez Stowarzyszenie Akademii Ars Vitalis
  • Na krakowskim rynku z koncertem patriotycznym podczas prezentacji Gminy Bobowa
  • wiele lokalnych uroczystości niepodległościowych

Orkiestra mając na uwadze ciągły rozwój poszukuje różnych źródeł finansowania. Współpracując z OSP udało się nam w ostatnim czasie zrealizować 2 projekty w ramach Programów – „Małopolskie Orkiestry Dęte 2020” z UWMW oraz „Infrastruktura Kultury 2021” z MKiDN.

W ostatnich latach nastąpiły zmiany kadrowe. Wieloletniego Prezesa orkiestry zastąpił Paweł Motyka, następnie stanowisko to objął Piotr Semla. Aktualnie Prezesem jest Patryk Korzeń. Stanowisko Dyrygenta objął ówczesny członek orkiestry – Robert Motyka. Obecnie orkiestra liczy około 30 członków z różnych grup wiekowych, amatorów – pasjonatów muzyki mieszkających na terenie Siedlisk i okolic.