Jakiś czas temu informowaliśmy o dofinansowaniu zadania pn. „Rozwój Orkiestry Dętej przy OSP w Siedliskach” z Programu Ministra Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu – Infrastruktura Kultury 2021 – w wysokości 35 000 zł!

Teraz pragniemy podzielić się efektami naszego zadania, które realizowane było wspólnie z OSP w Siedliskach w okresie od 21 czerwca do 30 września br. Na potrzeby Orkiestry zakupiliśmy laptop z systemem operacyjnym oraz myszą, tablet, urządzenie wielofunkcyjne A4 (drukarka, skaner, ksero) oraz licencję programu do edycji nut. Laptop oraz urządzenie wielofunkcyjne dadzą możliwość utworzenia elektronicznej bazy utworów naszej orkiestry. Zakupiony program Finale umożliwi przygotowywanie ćwiczeń dla młodzieży, a także poszerzy możliwości repertuarowe orkiestry. Tablet będzie wykorzystywany przez dyrygenta do efektywnego zarządzania zespołem podczas prób, a podczas koncertów będzie podłączany do cyfrowego miksera dźwiękowego. Z pewnością ten sprzęt pozwoli nam na technologiczny skok w działaniach orkiestry!

Największą częścią projektu był zakup instrumentów oraz akcesoriów muzycznych. Pozyskaliśmy 2 trąbki, 3 sakshorny altowe, 2 saksofony (tenorowy i altowy) – wszystko z futerałami i ustnikami, 41 pulpitów z oświetleniem (koncertowe i jeden dyrygencki) oraz 10 lirek marszowych. Do tego zakupiliśmy zestaw perkusyjny: bęben basowy, werbel, 2x tom tom, floor tom z kompletem osprzętu oraz zestaw talerzy (hi-hat 14″, crash 16″, ride 20″) – wszystko z pokrowcami, stołek perkusyjny i pałeczki. Obecne instrumenty blaszane (np. sakshorny altowe, trąbki) pochodziły sprzed kilkudziesięciu lat, były bardzo poniszczone lub nawet niekompletne – w związku z tym wymieniliśmy te instrumenty. Większość starszych członków orkiestry posiada własne instrumenty, natomiast dzieci i młodzieży często nie stać na ich zakup, dlatego pozyskaliśmy trąbki, saksofony, sakshorny oraz perkusje, które były aktualnie najpotrzebniejszym sprzętem w celu rozwoju orkiestry. Doposażenie orkiestry pozwoli także na rozwój jej dotychczasowego repertuaru o nowe utwory oraz aranżacje, a co za tym idzie opracowanie kolejnych koncertów tematycznych.

Ostatnim zakupionym sprzętem w ramach realizowanego zadania jest zestaw nagłośnieniowy, który pozwoli nam na profesjonalne nagłośnienie naszych koncertów, głównie tych organizowanych we własnym zakresie dla lokalnej społeczności – przede wszystkim w sali gimnastycznej szkoły podstawowej np. Koncertów Kolędowo – Noworocznych. W skład zakupionego sprzętu wchodzą: 6 kolumn aktywnych, 4 statywy do kolumn, 2 mikrofony bezprzewodowe, 2 statywy do mikrofonów, mikser cyfrowy oraz przewody.

Całość projektu w wysokości 60 025,00 zł została sfinansowana ze środków MKDNiS, Gminy Bobowa oraz przez zaprzyjaźnioną firmę PPH Libropol SP.J – za co serdecznie dziękujemy!

„Dofinansowano ze środków Ministra Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu pochodzących z Funduszu Promocji Kultury, uzyskanych z dopłat ustanowionych w grach objętych monopolem państwa, zgodnie z art. 80 ust. 1 ustawy z dnia 19 listopada 2009 r. o grach hazardowych”