W dniach 11-12 listopada zagraliśmy dwa koncerty charytatywne pn. „Podaj rękę Ukrainie – patriotycznie”. Ich celem było zebranie środków dla 8-letniego niepełnosprawnego chłopca – Mykhailo.

Nasza Orkiestra od początku wojny za naszą wschodnią granicą była myślami z Ukrainą. W dużej mierze dlatego, że w 2017 roku odbyliśmy kilkudniową wycieczkę integracyjną m.in do Lwowa i Złotej Podkowy Ziemi Lwowskiej.

W związku z tym dosyć szybko zrodził się pomysł zorganizowania koncertu charytatywnego. Od początku wiedzieliśmy, że chcemy znaleźć konkretny cel i szukaliśmy w swoich szeregach osób, które znają potrzebujących obywateli Ukrainy. W ten sposób dotarliśmy do rodziców Miszy. Poznaliśmy jego historię oraz historię jego choroby i zdecydowaliśmy, że będzie on beneficjentem koncertu.
Chłopiec razem z matką uciekł z Ukrainy w pierwszych dniach wojny, a obecnie mieszka w Nowym Sączu.

W piątek 11 listopada dzięki gościnności ks. proboszcza Janusza Psonaka mogliśmy wystąpić przed licznie zgromadzoną publicznością w kościele pw. św. Ap. Piotra i Pawła w Siedliskach. Daliśmy z siebie wszystko i w nagrodę z satysfakcją słuchaliśmy braw po wykonaniu przez nas kolejnych utworów z przygotowanego repertuaru. Po koncercie zapewniliśmy także oprawę muzyczną podczas mszy świętej w intencji Ojczyzny z okazji 104. rocznicy odzyskania przez Polskę Niepodległości.

W sobotę 12 listopada wystąpiliśmy w sali widowiskowej „Koronka” w Bobowej. Dosyć niespodziewanie nasz koncert przybrał formę kameralnego występu dla najwierniejszych słuchaczy. Tym bardziej chcieliśmy zaprezentować się najlepiej jak potrafimy i przy okazji pragniemy podziękować za obecność.

Zarówno w Siedliskach jak i w Bobowej niezwykle miło było nam gościć najważniejszego uczestnika koncertów, czyli Mykhailo. Możemy chyba stwierdzić, że zyskaliśmy nowego fana naszej orkiestry 🙂

Podczas koncertów oprócz pieśni i utworów patriotycznych takich jak Ojczyzno ma, Rozszumiały się wierzby, Ułani, ułani, Białe Róże czy Wiązanka pieśni żołnierskich wykonane zostały premierowo nowe utwory. Zaliczają się do nich m.in. Podaj rękę Ukrainie zespołu Taraka, Mamo tyś płakała – przebój napisany przez Sanah i Igora Herbuta w aranżacji na orkiestrę dętą wykonanej przez członka naszej orkiestry – Adriana Górskiego. Zagraliśmy również utwór znany z komedii „Jak rozpętałem II wojnę światową”, czyli Róża czerwono, biało kwitnie bez. Nie zabrakło również znanej ukraińskiej pieśni ludowej Czeremszyna.

Koncerty poprowadziły Elżbieta Fryczek i Izabela Motyka. Orkiestrze towarzyszyli soliści Klaudia Zarzycka oraz Piotr Mazur.

Spośród członków orkiestry powołany został specjalnie komitet społeczny, aby przeprowadzić zbiórkę publiczną dla Miszy podczas zorganizowanych przez nas koncertów. W Siedliskach zebraliśmy środki pieniężne w wysokości 3504,00 zł, natomiast w Bobowej 1002,00 zł. Łączna kwota wyniosła 4506,00 zł i w całości została przekazana na ręce mamy Miszy.

Koncerty zorganizowane były w ramach realizowanego przez członków orkiestry projektu
z Europejskiego Korpusu Solidarności przy wsparciu Fundacji Na Rzecz Wspierania Osób Niepełnosprawnych „Wyjdź z Domu”.

fot. własne/Centrum Kultury i Promocji Gminy Bobowa/Nasza Bobowa