W Muzeum Dwory Karwacjanów i Gładyszów w Gorlicach odbyła się w dniu wczorajszym (24.05) XXI Gala Mostów Starosty 2022. Nagroda ta wręczana jest od 2001 roku. Jej intencją jest uhonorowanie wybitnych twórców i działaczy kultury żyjących i tworzących na Ziemi Gorlickiej lub tych, którzy z Ziemią tą czują się w sposób szczególny związani. Jednocześnie „Most Starosty” symbolizuje integrującą rolę kultury ponad wszelkimi podziałami i nierozerwalną więź twórców z ich „Małą ojczyzną”. Od 2011 r., przyznawana jest również nagroda „Przęsło” dla młodych obiecujących twórców.
Galę rozpoczął gospodarz – Zdzisław Tohl, dyrektor Muzeum Dwory Karwacjanów i Gładyszów. Zgromadzeni goście wysłuchali mini koncertu w wykonaniu młodych artystów z Młodzieżowego Domu Kultury w Gorlicach, a następnie starosta Maria Gubała wręczała nagrody laureatom.
Podczas tegorocznej edycji Kapituła Nagrody przyznała wyróżnienia dla:
- Roberta Motyki – za aktywność i wszechstronność w lokalnej działalności kulturalnej, w szczególności za osiągnięcia Orkiestry Dętej Ochotniczej Straży Pożarnej w Siedliskach
- Natalii Hładyk – za konsekwencję w popularyzacji łemkowskiej kultury plastycznej oraz efektywną pracę Centrum Kultury imienia Bohdana Ihora Antonycza w Gorlicach
- Elżbiety Knapik – dyrektor Biblioteki Biecz, za osobiste zaangażowanie w rewitalizację obiektu bieckiej książnicy i osiągnięcia w upowszechnianiu czytelnictwa
- Michała Szarowicz – za znaczące osiągnięcia twórcze w zakresie kompozycji i aranżacji muzyki współczesnej
Tegoroczne „Przęsło” trafiło do Urszuli Honek – poetki i prozaiczki. Nagrodę główną „Most Starosty” otrzymała Ewa Wachowicz – pochodząca z Klęczan, prezenterka telewizyjna i Miss Polonia z 1992 r.
Opis sylwetki naszego laureata nominowanego do nagrody Mosty Starosty 2022:
Robert Motyka – pasjonat rzeźby i muzyki, ambasador naszej małej ojczyzny, który swoją działalnością udowadnia, że małe miejscowości mają wielki potencjał. Żyje się w nich ciekawie, realizując swoje marzenia.
Od lat dostrzega integrująca rolę różnorakich działań w zakresie kultury. Pracę łączy z pasją rozsławiając gminę Bobowa i powiat gorlicki w dalekiej Brazylii, Stanach Zjednoczonych, Wielkiej Brytanii, Australii, Kazachstanie, we Włoszech czy Francji. Swoją pasję artystyczną rozpoczął od malowania obrazów i rzeźbienia w drewnie. Głównie zajmuje się sztuką sakralną. Rzeźby wykonuje głownie na zamówienia do kościołów na Sądecczyźnie i dla prywatnych odbiorców. Można je podziwiać w Limanowej, Podłopieniu, Brzostku, Szczawie i Borowej Wsi na Śląsku. We współpracy z konserwatorami sztuki prowadzi prace restauratorskie wielu zabytkowych obiektów, wśród których między innymi znalazły się ołtarze w kościołach pw. św. Mikołaja w Siedliskach czy w Bieczu. Będąc w Bobowej warto przyjrzeć się fontannie z rzeźbą bobowskiej koronczarki. Ten symbol Bobowej wyszedł spod dłuta Roberta Motyki. W soboty, dłuto zamienia na batutę, gdyż od ośmiu lat jest kapelmistrzem orkiestry dętej przy Ochotniczej Straży Pożarnej w Siedliskach. Z orkiestrą jest związany od początku jej istnienia, czyli od roku 1983, a od 8 lat pełni funkcję dyrygenta. Od ponad 15 lat, wspólnie z młodzieżą ze szkoły podstawowej w Siedliskach organizuje koncerty kolędowo-noworoczne, „Z pieśnią przez dzieje Ojczyzny”, „Historia muzyką pisana”, „Muzyka łączy pokolenia”, „Habemus Papam”. Z okazji 100 rocznicy odzyskania niepodległości, orkiestra wystąpiła z koncertem patriotycznym na krakowskim Rynku, podczas odsłonięcia popiersia Józefa Piłsudskiego i Wieniawy Długoszowskiego w Bobowej. Promując swoją małą ojczyznę koncertowała w Wiedniu, Częstochowie, Tyńcu, Krakowie-Łagiewnikach i Białej koło Legnicy. Orkiestrze patronuje Centrum Kultury i Promocji Gminy Bobowa oraz Burmistrz Bobowej Wacław Ligęza. Robert Motyka angażuje się również w działalność charytatywną, czy to jako doradca w sprawach artystycznych i gospodarczych dotyczących siedliskiej parafii, sponsor nagród w szkolnych konkursach, organizator niekomercyjnych koncertów, czy też wieloletni współpracownik Caritas Katowice, który wśród mieszkańców Siedlisk, Biesnej i Sędziszowej rozprowadził kilkadziesiąt ton produktów żywnościowych z Banku Żywności.
Serdecznie gratulujemy wszystkim laureatom, a w szczególności naszemu Kapelmistrzowi – Robertowi Motyce. Jesteśmy bardzo dumni, że możemy występować pod jego batutą i niezmiernie doceniamy, że pomimo wielu zajęć znajduje czas aby prowadzić naszą orkiestrę! Dziękujemy za zaangażowanie jakie wkłada we wszelką działalność związaną z naszym zespołem.
źródło: powiatgorlicki.pl